DREWNO.
Do produkcji strzał używamy selekcjonowanego drewna świerkowego, które rośnie w górach otaczających kotlinę Jeleniogórską. Świerk wybraliśmy dlatego, że jest to najbardziej konkurencyjne drewno do cedru. Trudniejsze w obróbce, a także niełatwe w pozyskaniu w odpowiedniej jakości, za to zazwyczaj wytrzymalsze i lżejsze niż pięknie pachnący cedr.
Dodatkowym argumentem jest cena, gdyż drewna nie trzeba importować - przy właściwym zaś doborze materiału i profesjonalnej produkcji, otrzymywany produkt jest co najmniej tak dobry, jak strzały cedrowe, a często, po prostu lepszy.
Brak niestety niepowtarzalnego zapachu. :))
Oczywiście obok świerka, modele strzał dostępne są także jako strzały cedrowe. Import materiału podwyższa jednak cenę.
Drugim gatunkiem przez nas ulubionym i rodzimym jeste szlachetny jesion. Jego walorów podkreślać nie trzeba, elastyczny, wytrzymały oraz masywny stanowi znakomity materiał do strzał myśliwskich, oraz profilowanych strzał do strzelań w terenie i do tarczy.
Jak przygotowujemy Twoje strzały i promienie do nich.
Wybrane kłody drewna łupane są, tak by wykorzystywać naturalne usłojenie drewna i sezonowane. Proces sezonowania trwa miesiące, nawet lata. Po takim przewianiu trzeba odpowiednio pociąć nasze elementy na mniejsze deski, które poddawane są już procesowi suszenia. Suche drewno można pociąć na małe listewki, które poddawane będą procesowi frezowania, czy obtaczania, aby uzyskać okrągłe promienie. Następuje potem proces szlifowania. Gotowe promienie selekjonowane są następnie na dwie grupy.
W trakcie tych prac promienie 2 kategorii odrzucano są jako zbędne, a reszta jako STANDARD przeznaczana jest do produkcji strzał. W grupie Standardowej można wyróżnić promienie najlepsze - Premium.
Nasze produkty mają dwie grupy jakości. Jakość standard to komplet, w którym tolerancja wagowa wacha się około20 - 30 grs. a tolerancja sztywności to typowe 5 lbs. Komplet premium to tolerancja zaledwie 15 lub mniej grs w zestawie oraz 1-2 wartości spine.
Wysokie modele strzał - turniejowe itp. moga mieć jeszcze bardziej wyśróbowane parametry.
PROMIENIE I ICH OBRÓBKA.
Gotowe promienie poddawane są dwóm procesom. Początkowo obie grupy ważone są i mierzone za względu na giętkość (sztywność). Promienie na strzały są grupowane w mniejsze grupy ze wzgledu na swoje usłojenie wagę i sztywność. Promienie do strzedaży w podobnych grupach poddawane są impregnacji i pakowane.
Część strzał i promieni specjalych podlega jeszcze po drodze obróbce ze względu na swój kształt, lub klejeniu jako kompozyt z innym kawałkiem drewna.
Promienie przeznaczone do strzał po wstępnym przygotowaniu i lakierowaniu, poddawane są barwieniu a po wyschnięciu w zależności od typu ozdabianiu - crestingowi - albo lakierowaniu. Gotowe, po sprawdzeniu jakości opierzane są odpowiednimi lotkami, a następnie poddawane końcowej obróbce czyli wykończeniu. Groty montowane są dopiero przed wysyłką, jeśli życzy sobie tego klient.
OSADY (nasadki pod cięciwe)
Strzały posiadają osadki na cięciwe albo plastikową, która od lat uznawana jest za standard, w strzałach drewnianych współczesnych, albo wyciętą w promieniu - drewnianą. Ta druga wymaga dodatkowej obróbki, co podnosi cenę, choć sama strzała będzie tej samej jakości.
PIÓRA.
Jako standardu używamy indyczych piór produkowanych przez Trueflightfeathers w USA. Zajmujemu się także obróbką naturalnych piór gęsich i indyczych, które wykorzystywane są w strzałach. Posiadamy naturalnej barwy i odcieni pióra i lotki indycze i gęsie.
Pióra obcinane są i selekcjonowane na lewe lub prawe lotki, po czym następuje ich szlifowanie i obcinanie. Gotowe można przycinać w dany kształt w zależności od potrzeby. Do klejenia lotek używamy współczesnych klei do tego przeznaczonych.
Przy replikach wykorzystujemy często klej skórny, aby zwięszyć historyczność wyrobu.